Tatilde Çocuk Olmak ve Onları Güvende Tutmak

Tatiller de keyifli, eğlenceli, dolu dolu unutulmaz anlar biriktirmek isteriz. Bu anları unutulmaz yapan en güzel şey de çocuklarımızdır. Onların gözümüzün önünde büyüdüğünü görmek belki de doğdukları ilk andan itibaren hayatımızın en özel sahnesidir.  

Tatilin tadını en çok çıkaranlar kuşkusuz çocuklar… Denize girince çıkmak bilmezler çünkü deniz kıpır kıpır eğlenceli, ellerinle tutamayacağın kadar büyük, görebildiğine şeffaf, çünkü karnını kocaman şişirdiğinde üzerinde durabilirsin çünkü içinde balıklar var ve neden suyun için de boğulmuyorlar. 🙂 🙂 Onları anlıyoruz çünkü biz de bir zamanlar çocuktuk. 

 

Peki ya onların tatilde, evimizde olduğu gibi güvende olmaları? 

 

Gözlerini dört açmalısın sevgili anne, sevgili baba. Ne yazık ki çocuk olmak 80 li 90  yıllarda ki kadar kolay değil, bu yüzden anne baba olmakta en az o kadar zor. Çağın çocukları çok fazla dikkatli ve kendine öz güvenli. Şikayetçi değiliz öyle olsunlar tabi ama her zaman kontrol edemeyebilirler. İşte o sırada onlara yardımcı olmak için devreye bizler gireriz. Bir düşünelim mesela kumda oynayan bir çocuğunuzun bir an da dikkati dağılabilir, uzakta belli belirsiz gördüğü rengarenk bir şey ilgisini çekebilir. Keşfetmek isteyecektir. Belki kendi açısından düşündüğün de tehlikeli olmayacağı için haber verme ihtiyacı hissetmez. Ya da çok fazla uzaklaşmadan bakmayı düşünür ama mesafeyi çoktan kaybetmiştir. Olası ihtimalleri yazmak düşünmek dahi istemiyorum… 

 

Nasıl önlem alabilirim? 

 

Söz konusu çocuklar olunca çok fazla sürprizle karşılaşabiliyoruz ama yine de çocuklarımızla kurduğumuz doğru iletişim birçok şeyin önüne geçebilir. Uzmanlar çocuklarla kurulan doğru iletişimin samimi olması gerektiğini söyler. Akla çok yatkın bir kanı çünkü bir yetişkinden bile hangi konuda olursa olsun samimi bir konuşma bekleriz.  

Eğer onlar, akıllarına takılan bir şey olduğunda cevaplayacağımızı, görmek istedikleri bir şey olursa gösterebileceğimizi veya sahip olmak istedikleri bir şey olursa imkanlar doğrultusunda alabileceğimizi en samimi şekilde bilirlerse dikkatlerini dağıtan şeyi ilk sizinle paylaşmak isteyeceklerdir. Yani tatile çıkmadan önce bu konuda onları en içten şekilde bilgilendirmelisiniz.  

Tabii hayatta ne kadar önlem alırsak alalım teker bir yerde yolunu şaşırabiliyor. Bu çocuklarımız içinde böyle. O yüzden her ne kadar onlar bizimle her şeyi paylaşabileceklerini bilseler bile daima kontrolümüz altında olmaları gerekir. Güneşleneyim derken çocuğumuzu ihmal etmeyelim yani. Nasılsa denize girmiyor yanımda kumdan kale yapıyor diye bir saniyelik ihmalimizde bile çok geç olabilir.  

Olası felaketleri dilim almadığı için yazmayı da pek tercih etmiyorum çünkü çocuk olmak ve kötü herhangi bir şeyi yanyana yakıştıramıyorum. Eminim sizlerde öyle düşünüyorsunuz. 

 

Bi kere çocukla çocuk olmak çok eğlencelidir! 

Yaz tatili, iş hayatıyla ev hayatı arasında gidip gelenlerin tamamen ailelerine konsantre olmaları için bir fırsattır. Bunu değerlendirin. Çocukla çocuk olup oyunlar oynayın kumdan kale yapın denizde yüzmeyi öğretin, beraber doğayı keşfetmeye çıkın. Yapılabilecek o kadar çok şey var ki. Özellikle Tisan Adasında olmak ailece vakit geçirebilmeniz için mükemmel bir yer çünkü burada diğer tatil beldelerine nazaran daha sakin bir hava vardır ve dikkatinizi dağıtacak çok fazla şey yoktur. Yapmak istediğiniz her şeyi aile olarak yapabilirsiniz.  

 Her ne kadar Tisan Adası kapıların bile kitlenmediği araçların üzerinde anahtarların durabildiği bir yer olsa da yine de her yere olduğu gibi buraya da tanımadığınız binlerce insan geliyor. Ne yazık ki her kes kendimiz kadar güven vermiyor. O yüzden kendimizi en güvende hissettiğimiz yerde bile çocuklarımızı yalnız bırakmamamız gerekiyor. ‘’Market yakın gidip bir ekmek bir de kendine dondurma al’’ demeyin! ‘’Hadi gel birlikte ekmek ve sana dondurma alalım’’ deyin! 🙂 veya çocuk parkında oynamak istediğinde ‘’sen git ben de biraz denizin yorgunluğunu atayım’’ demeyin, ‘’sen hala yorulmadın mı yat dinlen’’ demeyin, ‘’yemekten sonra bakarız’’ deyip onu geçiştirmeyin. 

 Tatildesiniz unutmayın ve bu tatili en güzel ve unutulmaz yapan şey çocuklarınız. Ona çocukluğundan yetişkinliğine bu tatil hakkında güzel anılar bırakın. Gelecekte bir gün Tisan Adasında sahilde veya restoranda veya Göksu Apart’ın çocuk parkında bir fotoğraf karesi ile karşılaştığınızda mutlu ve güvende olduğunuzu hatırlamanızı istiyoruz. Hala burada olursak, yeniden bizi tercih ettiğinizde çocuğunuzun büyümüş haline şaşırmak ‘’zaman nasıl da bu kadar çabuk geçmiş, sen ne ara bu kadar büyüdün’’ demek istiyoruz. 

Şuraya bir de çocuklarla doğru iletişim hakkında bir bağlantı koymak istiyorum. Keyifle okuduğum ve faydalı bulduğum bir yazı, sizlere de tavsiye ederim… Bir sonra ki konumuza kadar sevgiyle kalın 🙂
https://www.cocukludunya.com/uzman-yazilari/cocukla-iletisim-kurmak.html
 

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
WhatsApp chat